Powrót do strony g³ównej
Prof. dr hab. in¿. Stanis³aw Wierzbiñski
Przez kolejne 30 lat wzbogacam wiedzê pracuj¹c w laboratoriach lub wyk³adaj¹c w Kanadzie, Meksyku, Japonii, Korei P³d., RFN, ZSRR, Bu³garii, S³owacji. Uczestniczê w licznych postêpowaniach o nadanie stopnia naukowego doktora, doktora habilitowanego, tytu³u profesora, kierujê grupami badawczymi. Udzielam siê w Komisji Met. - Odlew. PAN, jak równie¿ w Polskim Towarzystwie  Materia³ów Kompozytowych i Polskim Towarzystwie Materia³oznawczym.
Motto:
Nauka jest najlepsz¹ drog¹ do tego, aby ducha ludzkiego uczyniæ heroicznym.
Giordano Bruno (1548-1600)
Czas egzaminów...
Droga do tytu³u profesora jest d³uga i ¿mudna, wymaga wielu wyrzeczeñ oraz poœwiêceñ. Najczêœciej biegnie przez szko³ê podstawow¹ i œredni¹, a póŸniej przez studia na wybranej wy¿szej uczelni. Doskona³e wyniki studiów pozwalaj¹ na podjêcie pracy na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym.
Moje spotkanie z in¿ynieri¹ materia³ow¹ zaczê³o siê w okresie studiów na AGH, gdzie w latach 1952-1960 zg³êbia³em tajniki wiedzy z zakresu fizyki odkszta³cenia plastycznego metali, stopów i kompozytów. W tym czasie studiowa³em te¿ na Uniwersytecie Ekonomicznym podstawy organizacji przemys³u hutniczego. Kolejne piêæ lat zajê³a mi  konfrontacja teorii z praktyk¹ zarz¹dzania zak³adem produkuj¹cym konstrukcje metalowe.
Od 1965 r. datuje siê pocz¹tek wspinania po szczeblach kariery naukowej, odmierzane takimi wydarzeniami jak: obrona rozprawy doktorskiej, przygotowanie pracy habilitacyjnej, nominacja na stanowisko docenta, profesora nadzwyczajnego i uzyskanie z r¹k Prezydenta RP tytu³u naukowego profesora nauk technicznych. W trakcie pracy zawodowej i naukowej zdobywam uprawnienia m.in. audytora laboratoriów badawczych, rzeczoznawcy w zakresie materia³oznawstwa, ukoñczy³em równie¿ Podyplomowe Studia Prawnicze z zakresu ochrony mienia zak³adów przemys³owych.
Wyk³ad, dzieñ jak codzieñ...
Kehlstein, Alpy (1881 metrów n.p.m.)
W nielicznych wolnych chwilach interesujê siê histori¹ II wojny œwiatowej (literatura i filmy), muzeami, turystyk¹ samochodow¹ i rowerow¹, Internetem oraz histori¹ wynalazków. Kocham wêdrówki po alpejskich szczytach oraz Szmaragdowe Wybrze¿e Oceanu Atlantyckiego, gdzie rokrocznie spêdzamy z ¿on¹ urlop letni. Warto siê uczyæ - zdobywaj¹c wiedzê, opanowuj¹c jêzyki obce poszerzamy znajomoœæ œwiata i ludzi.