Powrót do strony głównej
dr hab. inż. Dariusz Kopyciński, prof. nadzw.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie


Obecnie pracuję w Katedrze Inżynierii Stopów i Kompozytów Odlewanych i zajmuję się między innymi krystalizacją stopu odlewniczego jakim jest żeliwo. To właśnie z żeliwa wytwarza się  te pompy przy których kiedyś pracowałem. Natomiast krystalizacja jest tą dziedziną wiedzy, której znajomość praw i ich stosowanie bezpośrednio w produkcji w odlewni prowadzi do otrzymania dobrego odlewu np.: armaty, którą widać na zdjęciu obok (zdjęcie pirackiej galery) czy obudowy i wirnika pompy. Bowiem krystalizacja stanowi podstawę technik, takich jak: odlewanie, spawanie, lutowanie, cynkowanie. Jest wykorzystywana do  wytwarzanie kompozytów i nanomateriałów, ale również w przemyśle spożywczym, biologii i medycynie. Ważnym odbiorca kryształów jest przemysł półprzewodników i układów scalonych oraz jubilerski.



Podczas wykładu opowiem jak powstaje płatek śniegu, ale także odpowiem na pytanie: czy w świecie kilku atomów można będzie w przyszłości wytwarzać pompy, turbiny, przekładnie, maszyny i roboty? - czyli maszyny i urządzenia, których nie będzie widać gołym okiem.
Jestem  odlewnikiem. Jeszcze kiedy pracowałem w kopalni węgla kamiennego w Libiążu jako mechanik odpowiedzialny za pracę pomp, zaintrygowała mnie ich budowa. Pomyślałem wtedy, że powinienem się  dowiedzieć z jakiego materiału i jak zostały wykonane. I rozpocząłem studia w Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. I tak do dnia dzisiejszego związałem się zawodowo z jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

Również glob ziemski można traktować jako wielkie „laboratorium” powstawania kryształów.
Ważnym obszarem powstawania kryształów jest ich front krystalizacji, czyli tam gdzie atomy z fazy ciekłej lub gazowej przyłączają się do kryształu. I w tym miejscu będziemy musieli przejść do innego świata, świata kilku atomów, nano-świata.

Kryształ soli wyhodowany
przez Joannę Kopycińską
Motto:

„Nauki i umiejętności
wtedy stają się użytecznymi,
gdy są do praktyki publicznej stosowanymi.”


Stanisław Staszic 1755-1826