Powrót do strony g³ównej
dr hab. in¿. Dariusz Kopyciñski, prof. nadzw.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie


Obecnie pracujê w Katedrze In¿ynierii Stopów i Kompozytów Odlewanych i zajmujê siê miêdzy innymi krystalizacj¹ stopu odlewniczego jakim jest ¿eliwo. To w³aœnie z ¿eliwa wytwarza siê  te pompy przy których kiedyœ pracowa³em. Natomiast krystalizacja jest t¹ dziedzin¹ wiedzy, której znajomoœæ praw i ich stosowanie bezpoœrednio w produkcji w odlewni prowadzi do otrzymania dobrego odlewu np.: armaty, któr¹ widaæ na zdjêciu obok (zdjêcie pirackiej galery) czy obudowy i wirnika pompy. Bowiem krystalizacja stanowi podstawê technik, takich jak: odlewanie, spawanie, lutowanie, cynkowanie. Jest wykorzystywana do  wytwarzanie kompozytów i nanomateria³ów, ale równie¿ w przemyœle spo¿ywczym, biologii i medycynie. Wa¿nym odbiorca kryszta³ów jest przemys³ pó³przewodników i uk³adów scalonych oraz jubilerski.



Podczas wyk³adu opowiem jak powstaje p³atek œniegu, ale tak¿e odpowiem na pytanie: czy w œwiecie kilku atomów mo¿na bêdzie w przysz³oœci wytwarzaæ pompy, turbiny, przek³adnie, maszyny i roboty? - czyli maszyny i urz¹dzenia, których nie bêdzie widaæ go³ym okiem.
Jestem  odlewnikiem. Jeszcze kiedy pracowa³em w kopalni wêgla kamiennego w Libi¹¿u jako mechanik odpowiedzialny za pracê pomp, zaintrygowa³a mnie ich budowa. Pomyœla³em wtedy, ¿e powinienem siê  dowiedzieæ z jakiego materia³u i jak zosta³y wykonane. I rozpocz¹³em studia w Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanis³awa Staszica w Krakowie. I tak do dnia dzisiejszego zwi¹za³em siê zawodowo z jedn¹ z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

Równie¿ glob ziemski mo¿na traktowaæ jako wielkie „laboratorium” powstawania kryszta³ów.
Wa¿nym obszarem powstawania kryszta³ów jest ich front krystalizacji, czyli tam gdzie atomy z fazy ciek³ej lub gazowej przy³¹czaj¹ siê do kryszta³u. I w tym miejscu bêdziemy musieli przejœæ do innego œwiata, œwiata kilku atomów, nano-œwiata.

Kryszta³ soli wyhodowany
przez Joannê Kopyciñsk¹
Motto:

„Nauki i umiejêtnoœci
wtedy staj¹ siê u¿ytecznymi,
gdy s¹ do praktyki publicznej stosowanymi.”


Stanis³aw Staszic 1755-1826