dr hab. Robert Gwiazda
profesor Instytutu Ochrony Przyrody
Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
Jestem biologiem, ornitologiem. Pracuję w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Przyrodą interesowałem się od zawsze. Pochodzę ze Stalowej Woli, leżącej na wschodnim krańcu Kotliny Sandomierskiej.
Będąc w V klasie szkoły podstawowej zacząłem „specjalizować” się w ornitologii. Często chodziłem z lornetką i notatnikiem na obserwacje ptaków, a będąc w liceum zacząłem robić dalsze, całodniowe „wyprawy” rowerem. Swoimi obserwacjami dzieliłem się z innymi m.in. pisząc do młodzieżowej gazety, gdzie od czasu do czasu, w dziale „Klubu Ptakolubów”, ukazywały się fragmenty moich listów. W ten sposób zostałem „ptakolubem” i postanowiłem być naukowcem badającym ptaki.
W czasie studiów biologii środowiskowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie brałem udział w wielu badaniach ptaków wodno-błotnych oraz leśnych.
Niebawem zostałem współpracownikiem Stacji Ornitologicznej i uzyskałem prawo obrączkowania ptaków. Czasem, w ramach badań, zakładam więc ptakom obrączki. Chwytanie ptaków to duża odpowiedzialność (trzeba mieć zawsze na uwadze dobro zwierzęcia) ale i duże przeżycie (bo często nie wiadomo co tym razem się złapie i czy nie nosi np. zagranicznej obrączki). Uczestniczyłem także w obrączkowaniu nietoperzy.
Po studiach zacząłem pracować w Zakładzie Biologii Wód PAN w Krakowie i do dzisiaj zajmuję się ekologią ptaków wodnych głównie na różnych zbiornikach i stawach. Szczególnie interesują mnie gatunki rybożerne i ich preferencje pokarmowe (wiele czasu poświęciłem kormoranom i czaplom). Interesuje się także zespołami ryb na które polują ptaki. Staram się wyjaśnić czy różne gatunki ptaków odżywiają się różnymi gatunkami ryb, jaka jest wielkość tych ryb i czy zmienia się to w ciągu roku.
Wciąż mam w sobie ciekawość świata. Poza tym lubię dobrą książkę
i wędrówki po górach. Myślę, że każdy powinien odkryć w sobie to, co go interesuje. Wtedy z pewnością nie znajdzie czasu na nudę.